Back

Osobní produktivita – článek časopisu Ad Rem

osobní produktivita
osobní produktivita, Paměťová škola, Marek Sýkora

Osobní produktivita

 

Čeká na Vás v práci příliš mnoho úkolů o kterých víte, že je stejně nemáte šanci nikdy v čas stihnout? A kdyby to stihnout šlo, tak se Vám do toho stejně vlastně ani nechce? Představte si, co kdyby se to ale dalo všechno stihnout? Co kdyby se Vám do toho i chtělo pustit? A co kdyby se ta nejnudnější rutina udělala dokonce úplně sama? Desítky papírků s poznámkami mizí, vykřičníky v diáři se mažou a stres z každodenní zběsilé honby za termínem se mění ve skvělý pocit, že to máte hotovo! Vždyť osobní produktivita je i o tom, že z práce odcházíte s čistou hlavou.

Na svých kurzech k osobní produktivitě často dostávám konkrétní otázku. „Kde začít?“ A všichni vždy koukají, jako kdybych měl nějakou zázračnou pilulku, která vše změní! Pro každého mám tedy dvě zprávy. Mám něco lepšího než je pilulka a začněte s hlavou. Ona totiž produktivita je jenom o Vaší hlavě. Pokud se Vám ráno po příchodu do práce podaří hlavu přesvědčit, aby se jí chtělo pracovat, tak bude pracovat. Pokud se Vám ale ráno hlavu přesvědčit nepovede, tak zažijete velice náročný den! Naštěstí existuje spousta nástrojů, jak hlavu vždy přesvědčit a jak si produktivní den zpříjemnit.

Snadný trik, co si k osobní produktivitě hned zkuste!

Jeden z nejjednodušších triků k tématu osobní produktivita, který si nyní všichni zkuste, je prostý seznam úkolů, tak jak jej znáte. Jednoduše si nyní sepište v 5 minutách vše, co chcete dnes zvládnout a pak jeďte bezmyšlenkovitě podle seznamu bod za bodem. Po chvíli můžete cítit, že při postupném odškrtávání vyřízených úkolů zažíváte pocity blíží se mnohdy až k úrovni duševní rozkoše. Zkuste si to!

Technologie a osobní produktivita

Dalším okruhem, který byste měli mít v malíčku jsou technologie. Alespoň základní vymoženosti jako jsou klávesové zkratky a předčítání textu. Například já jsem číslo svého účtu v telefonu a počítači nepsal již několik let a to ho sděluji téměř denně. Pokaždé když se mě na něj někdo dotazuje, tak jej mám uloženo pod klávesovou zkratkou „cumb“ (Číslo Účtu MBank) a po zadání této zkratky se písmena změní automaticky na celé mé číslo účtu, které i s předčíslím a kódem banky má 20 čísel.

Možnosti předčítání textu zase využívám pro rozsáhlé dokumenty, které se mi nechtějí číst, ale s jejich obsahem musím být seznámen. Celý dokument si tak mnohdy nechávám přečíst nahlas počítačem, či v telefonu. Telefon čte třeba do sluchátek a já to poslouchám jako mluvenou knihu na cestách, či v autě.

Osobní produktivita a k ní užitečných pracovních nástrojů je obrovské množství. Vaším úkolem by mělo být najít mezi mini ty, které Vám prostě sednou. Mezi mé oblíbené patří určitě seznamy úkolů, myšlenkové mapy a matice priorit.

Děkuji a s pozdravem Marek Sýkora

Paměťová škola, s. r. o.

Článek HR časopisu Ad Rem

 

Marek SÝKORA
paměťový atlet, lektor, kouč osobní produktivity

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Za svoji kariéru již překonal mnoho rekordů a přispěl do mnoha publikací, online článků, novinových článků i televizních pořadů.

Živě jste jej mohli vidět na fakultách, konferencích, soukromých kurzech i firemních akcích, středních školách i dětských táborech.

Knih se prodalo tisíce, účastníci kurzů již jdou také do tisíců a proškolené firmy do stovek :)

Miluju to a děkuji Vám všem, že to pro Vás stále mohu dělat :)