Back

TOP trik k lepší paměti! 3. DÍL

Top trik k lepší paměti
Top trik k lepší paměti

Top trik! Věděli jste, že paměť se dá trénovat? Věděli jste, že i vy si můžete paměť vytrénovat tak, až si hravě zvládne zapamatovat na poprvé balíčky karet, stovky náhodných čísel či seznamy tisíců slov? Zajímá vás, jak? Pojďme si to ukázat…

Více článkuů naleznete zde na našich stránkách, zde na Linkedin a zde na FB.

Tak tu máme nový díl našeho seriálu z paměťové školy. V našem seriálu se učíme metody efektivního učení, které Vám ulehčí léta trávená ve škole, práci, ale usnadní Vám určitě i osobní život. V minulých dílech jsme probrali nejsnazší metodu pro ukládání obecných informací pomocí příběhů, které náš mozek ukládá velmi snadno. Dnes si ovšem probereme techniku o maličko náročnější. Touto technikou je paměťový palác, protože paměťový palác dosud používali úplně všichni, kdo kdy vyhráli některou ze světových paměťových soutěží.

PAMĚŤOVÝ PALÁC je opravdu top trik a je opěvovaná technika, která stojí za neuvěřitelnými výkony všech světových mistrů, díky které si ale i Vy můžete snadno zapamatovat cokoli od nákupních seznamů, denních plánů, čísel, kódů, ale hracích karet a jiných informací. Název Paměťový palác zní velmi honosně, ale ve skutečnosti se jedná o velmi snadnou techniku, kterou každý z vás může okamžitě začít používat.

Paměťový palác je zkrátka skutečné místo (váš byt, náměstí, cesta do obchodu atd.), které znáte tak dobře, že když zavřete oči, můžete jím v mysli i nyní procházet a nalézt pár zde pár záchytných bodů (lednička, sedačka, sloup, poštovní schránka atd). Tato místa a cesty se nyní stanou oporou naší paměti- našim „paměťovým palácem“

Ukázka:

Protože nevím, jak to vypadá u vás doma, pokusíme se vytvořit svůj první palác z našeho těla, na kterém si zvolíme libovolných 10 bodů.

Já pro příklad použiji tyto:

chodidla, kolena, zadek, břicho, prsa, ramena, ústa, nos, oči, vlasy

Zkusíme si nyní pomocí těchto záchytných bodů zapamatovat 10 náhodných slov (informací), kterými se mohou ve vašem životě stát nákupní seznam, body přednášky, denní úkoly, poznámky z porad, díla různých autorů atd.

Informace k zapamatování (pokud chcete, můžete si je zkusit napřed všechny zapamatovat bez pomůcek, ať můžete porovnat):

lízátko, lak, dynamit, býk, mrkev, sud, trdelník, mnich, maso, žába

 

A jak si informace zapamatujeme pomocí paměťového paláce? Vytvoříme si jednoduše intenzivní a klidně i absurdní představu spojující záchytný bod (chodidlo, koleno,…) s danou informací (lízátko, lak,…). Obraz si PŘEDSTAVUJTE, jako by se skutečně odehrával a vnímejte pocity, emoce a zvuky…

Jak mohou naše bláznivé obrazy vypadat?

Zavřete u každého obrazu na tři vteřiny oči a představte si:

 • Místo palců na noze máte lízátka a pokoušíte se je olíznout. Chutná?
 • Koleno máte natřené lesklým, barevným lakem. Ten tuhne a při chození praská.
 • Zadkem jste sedli na dynamit. Co následuje, připomíná animovaný film.
 • Rozzuřený býk Vám narazí vší rychlostí do břicha. Jaké to bylo?
 • Prsa se vám změnila na mrkve. Špičaté a trčící. Kousnete si?
 • Na rameni nesete sud – těžký, dřevěný. Není to pohodlné a tlačí vás.
 • Do úst si nacpěte celý trdelník. Čerstvý, sladký a skvěle chutná.
 • Z nosu vám vylézá mnich. Má typický hábit, v ruce bibli a škrábe Vás křížem.
 • Na oko si přikládáte flákotu studeného masa. Chladí?
 • Do vlasů se vám zamotala žába – chce odskočit, ale je příliš zamotaná.

Kdykoli si nyní budete chtít vzpomenout, stačí se vrátit ve mysli do našeho paměťového paláce a projít všechny záchytné body.

Zkusme si tedy palác projít a každý sám si zkuste vzpomenout, jaký obraz Vám budou záchytné body sami podvědomě připomínat. Pokud jste si obrazy skutečně představili, tak by vybavování informací mělo být překvapivě snadné- nespěchejte:

chodidlo, koleno, zadek, břicho, prsa, rameno, ústa, nos, oči, vlasy.

Pokud vám některý obraz dělal problém, asi jste jej emotivně málo prožili. S trochou cviku brzy zjistíte, co na vás platí a jak má obraz vypadat.

Své paláce si vytvářejte pouze na dobře známých místech, ať se Vám neztrácí záchytné body a začněte zlehka- třeba dnešním nákupním seznamem.

Tak a je tu opět konec. Ale již v příštím dílu si budeme povídat o velmi zajímavém tématu, kterým jsou čísla. Ta jsou totiž všude kolem nás v podobě telefonů, pinů, termínů a dnešní doba se nás jimi snaží obklopovat čím dál více.

 

Na shledanou u příštího dílu, na mých živých školeních, nebo u mých online-kurzů.

Za Paměťovou školu, s.r.o. Marek Sýkora

Marek SÝKORA
paměťový atlet, lektor, kouč osobní produktivity

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Za svoji kariéru již překonal mnoho rekordů a přispěl do mnoha publikací, online článků, novinových článků i televizních pořadů.

Živě jste jej mohli vidět na fakultách, konferencích, soukromých kurzech i firemních akcích, středních školách i dětských táborech.

Knih se prodalo tisíce, účastníci kurzů již jdou také do tisíců a proškolené firmy do stovek :)

Miluju to a děkuji Vám všem, že to pro Vás stále mohu dělat :)

  1 Comment