Back

Pamatování si abstraktních pojmů, díl 2.

Pamatování si abstraktních pojmů.

Pamatování si abstraktních pojmů
Pamatování si abstraktních pojmů

 

Věděli jste, že paměť se dá trénovat? Věděli jste, že i vy si můžete paměť vytrénovat tak, až si hravě zvládne zapamatovat na poprvé balíčky karet, stovky náhodných čísel či seznamy tisíců slov? Zajímá vás, jak? Pojďme si to ukázat…

______________________________

Tip: Používáte MacBook? Nechte si článek přečíst tím, že zmáčkněte současně ALT+ESC.

Přečtěte si také předchozí články zde a zde.

______________________________

V prvním dílu jsme si ukázali, jak si snadno zapamatovat soubor libovolných informací pomocí příběhu. Možná si dokonce vzpomenete i na seznam informací, které jsme si uváděli jako příklad: Náboj, zmije, myš, mnich, trdelník,… a na příběh o NÁBOJI, kterým zastřelíme ZMIJI, které vypadne z úst MYŠ, kterou MNICH začne křísit TRDELNÍKEM,…

Pokud jste si techniku již zkoušeli například v podobě ukládání nákupních seznamů, který mohl vypadat například takto: “do čaje klepnu vajíčko, ze kterého vypadne ponožka s motivem i pachem ryby, vše pak zamíchám rohlíkem“. Pokud jste techniku ještě nezkoušeli, tak to zkuste dnes- takto bláznivý příběh Váš bude určitě pronásledovat a děsit ještě několik dní a seznam tak můžete klidně nechat doma. 🙂 Nnebo jste si možná vytvářeli seznam denních úkolů, bodů přednášky atd., ale možná jste přišli na to, že se Vám příběhy špatně vytváří, pokud se jedná o abstraktnější pojmy. Druhý díl paměťového seriálu proto zasvětíme ukládání složitěji představitelných nebo přímo abstraktních informací, ze kterých se příběhy hůře vytvářejí.

Jdeme na to…

Pokud byste se například chtěli naučit státy severní Evropy, brzy byste zjistili, že příběh vytvořený z názvů těchto států by byl velmi spletitý, přeplácaný a hlavně velmi špatně zapamatovatelný. Příklad: Litva napadla Švédsko, které hledalo pomoc u Norska, které se spojilo s….  Jak říkám- zmatek a za chvíli zase nevíte, kdo co udělal a informace jsou pryč.Z tohoto důvodu se snažíme při ukládání informací některá abstraktnější slova nahradit jinými, snadno představitelnými, ale zároveň takovými, která nám vždy připomenou původní informaci.

Jako příklad jsem se rozhodl vše ukázat na již zmíněných státech severní Evropy, které myslím zvládneme coby Evropané vyjmenovat bez problému. Horší to bude s názvy obcí, kam vezete zboží, s názvy položek, které máte na skladě, firmy vašich dodavatelů, kterých může být hodně, a mohou být špatně zapamatovatelné atd.

Státy severní Evropy jsou: Lotyšsko, Švédsko, Estonsko, Dánsko, Norsko, Island, Litva, Finsko.

Kdybychom vytvářeli příběh přímo, bylo by v něm velké přílišné množství hlavních postav. Jejich činnosti by mohly splývat. Byl by skutečně špatně zapamatovatelný především proto, že si příběh k dokonalému uložení do paměti musíme představit. A to lze s abstraktními informacemi velmi těžko. A z tohoto důvodu musíme původní informaci trošku poupravit na slovo snadno představitelné a zároveň takové, které nám připomene původní informaci. V tomto případě jsem to udělal velmi jednoduše tak, že jsem použil počáteční písmena názvu daného státu a pouze jsem zaměnil koncovku tak, aby vzniklo šikovné slovo, které mohu použít v mém příběhu.

Lotyšsko = Lotři              Švédsko = Švejk

Estonsko = Ester             Dánsko = Danili

Norsko = Nora                 Island = Islandu

Litva =  Litr                     Finsko = Finské

Příběh by pak mohl vypadat například takto:

Lotři Švejk s Ester danili v noře na Islandu litr Finské.

Příběh byste si zřejmě vymysleli pro sebe inteligentnější. Řekl bych, že když si ho v hlavě dvakrát projedete, bude snadné si jej zapamatovat. Každé slovo příběhu vám pak snadno napoví daný název státu, obce, položky, dodavatele, atd.

Rada tedy zní: „abstraktní pojmy v příběhu zastupte raději pomocným slovem, které Vám informaci snadno napoví a zároveň jej můžete krásně použít ve Vašem příběhu“.

Tak a už je tu konec dnešního dílu. Než se s Vámi rozloučím, tak Vám ještě stihnu prozradit, že již v následujícím dílu tohoto paměťového seriálu se podíváme na velmi jednoduchou, ale asi tu vůbec nejdůležitější metodu, která se používá i na světových paměťových šampionátech. Tuto používají lidé s tou nejlepší pamětí na světě, ale ihned ji můžete začít využívat i Vy. Techniku možná znáte pod názvem „PAMĚŤOVÝ PALÁC“ a i když název zní velmi honosně, tak se nemusíte obávat. Technika je opravdu velmi jednoduchá a využívají ji všichni vítězové světových paměťových soutěží.

Na shledanou u příštího dílu 🙂

Za Paměťovou školu, s.r.o. Marek Sýkora

www.pametovaskola.cz

 

 

Marek SÝKORA
paměťový atlet, lektor, kouč osobní produktivity

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Za svoji kariéru již překonal mnoho rekordů a přispěl do mnoha publikací, online článků, novinových článků i televizních pořadů.

Živě jste jej mohli vidět na fakultách, konferencích, soukromých kurzech i firemních akcích, středních školách i dětských táborech.

Knih se prodalo tisíce, účastníci kurzů již jdou také do tisíců a proškolené firmy do stovek :)

Miluju to a děkuji Vám všem, že to pro Vás stále mohu dělat :)