Back

Jak si zapamatovat něco , DÍL 1.

Jak si zapamatovat

Jak si zapamatovat alespoň něco
Jak si zapamatovat

Věděli jste, že paměť se dá trénovat? Věděli jste, že i vy si můžete paměť vytrénovat tak, až si hravě zvládne zapamatovat na poprvé balíčky karet, stovky náhodných čísel či seznamy tisíců slov? Zajímá vás, jak? Pojďme si to ukázat…

___________________________________________

Přečtěte si také předchozí článek: zde

Tip: Používáte MacBook? Nechte si článek přečíst tím, že zmáčkněte současně ALT+ESC.

___________________________________________

Nejsnažší cesta k paměti!

V prvním dílu našeho paměťového seriálu začneme skutečně velmi lehce. Začneme tím nejjednodušším: jak si zapamatovat seznam informací, které si chcete uložit způsobem, abyste si je dokázali kdykoli snadno vybavit.

Zkusíme si zapamatovat deset náhodných informací (seznam slov), kterými by v reálném životě mohly například být nákupní seznam, obsah firemní objednávky, denní úkoly, body prezentace, literatura atd.

Pracovní (krátkodobá) paměť udrží zhruba sedm informací cca na 20 vteřin, a to navíc pouze v případě, že se na daný soubor informací soustředíte. Proto si nastavte na budíku třeba minutu a po minutě učení si nastavte další minutu, během které zkusíte myslet na cokoli jiného. Například můžete dělat náhodné výpočty (např. 5 + 7 x 2 – 6 + 18 atd.). Pak si vezměte tužku, papír a zkuste vypsat během minuty vše, co si pamatujete, a navíc ve správném pořadí, jak šly informace za sebou.

Takže připravit budík, níže máme seznam náhodných slov a Vy si jej zkuste během minuty v přesném pořadí zapamatovat.

 

Připravit, pozor, teď!

Deset náhodných slov:

Náboj, zmije, myš, mnich, trdelník, kočka, nos, saze, led, tlačítko.

Nyní zkuste tedy minutu náhodně počítat, ať máte pozornost někde jinde!

(např. 5 + 7 x 2 – 6 + 18 … atd.)

Tužku, papír a opět v jedné minutě zkuste vypsat kompletní seznam informací v přesném pořadí!

Přišlo vám to těžké? Současný rekord je 300 náhodných slov za 15 minut, samozřejmě v přesném pořadí…

Paměťoví mistři moc dobře vědí, že náš mozek vůbec nezajímá, od kdy do kdy někdo žil, co kdo napsal nebo co má koupit. Jediné, co ho zajímá vždy, jsou živoucí příběhy.

Proto první a nejsnazší rada, co paměťový „atlet“ doporučí s učenými informacemi udělat, je, že z nich máte vytvořit bláznivý příběh, který si představte ve své hlavě a zkusíte ho prožít, jako by se skutečně udál. Prožijte ho a vnímejte i pocity, které příběh vytváří.

Vytvořte si jednoduchý příběh z tohoto seznamu a prožijte ho.

Náboj, zmije, myš, mnich, trdelník, kočka, nos, saze, led, tlačítko.

Zkuste si příběh projít a hlavně prožít ve své hlavě a zkuste vnímat i důvody proč se příběh takto odehrává. Vnímejte detaily – například jak vypadal mnich nebo jak voněl trdelník, kterým mu kočka vytrhla,… Mějte z příběhu intenzivní prožitek a věřte mi, že čím přehnanější, až možná bláznivé Vaše příběhy budou, tím déle Vás budou ve Vaší mysli “pronásledovat”. 🙂

Příklad:

„NÁBOJEM zastřelíte ZMIJI, které z úst vypadne MYŠ, tu začne MNICH křísit TRDELNÍKEM, který mu vytrhla KOČKA s lidským NOSEM od SAZÍ, jež zkusila smýt LEDEM, ve kterém bylo zamrzlé zmáčknuté TLAČÍTKO.“

Takže znovu prožít a představovat příběh teď!

Opět nastavit minutu a počítat (5 + 7 x 2 – 6 + 18…)

Nyní tužku, papír a projděte si příběh v hlavě: …koho jsme střelili nábojem a co tomu vypadlo z úst a kdo s tím začal čím co dělat? Vypsání informací by mělo být snazší.

Bylo?

Závěrem poradím: nebojte se vytvářet si opravdu bláznivé příběhy. Ze zkušenosti vím, že to chce trošku cvik než se Vám podaří vymýšlet správné příběhy, ale jistě brzy uvidíte, že po pár zkouškách vymýšlíte příběhy, které z hlavy možná už nikdy nedostanete. 🙂

___________________________________________

Již v následujících dílech tohoto seriálu si postupně ukážeme, jak se učit i náročnější informace, termíny, čísla, jména a tváře, jazyky, hrací karty a mnoho dalšího. Navíc jako bonus si v závěru tohoto seriálu ukážeme i neuvěřitelné věci, jako například jak si prohlédnout Rubikovu kostku a poslepu ji znovu poskládat klidně i se zavázanýma očima J

Paměťový seriál přináší:

Marek SÝKORA

paměťový atlet, lektor, konzultant,

autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle

Firemní kurzy na:

www.pametovaskola.cz

Marek SÝKORA
paměťový atlet, lektor, kouč osobní produktivity

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Za svoji kariéru již překonal mnoho rekordů a přispěl do mnoha publikací, online článků, novinových článků i televizních pořadů.

Živě jste jej mohli vidět na fakultách, konferencích, soukromých kurzech i firemních akcích, středních školách i dětských táborech.

Knih se prodalo tisíce, účastníci kurzů již jdou také do tisíců a proškolené firmy do stovek :)

Miluju to a děkuji Vám všem, že to pro Vás stále mohu dělat :)