Back

Mnemotechnická pomůcka a paměť, DÍL 0.

Mnemotechnická pomůcka

Paměť a mnemotechnická pomůcka
mnemotechnická pomůcka

Věděli jste, že paměť se dá trénovat? Věděli jste, že i vy si můžete paměť vytrénovat tak, až si hravě zvládnete zapamatovat na poprvé balíčky karet, stovky náhodných čísel či seznamy tisíců slov? Zajímá vás, jak? Pojďme si to ukázat na úvodním tématu, kterým bude mnemotechnická pomůcka…

Tip: Používáte MacBook? Nechte si článek přečíst tím, že zmáčkněte současně ALT+ESC.

Dobrý den, velice rád bych pro Vás začal vydávat pomyslný textový „seriál“ o naší paměti, ve kterém Vás budu postupně seznamovat s triky paměťových atletů, které se využívají i na světových paměťových šampionátech. Před prvním dílem bych si ale dovolil vydat první text ve kterém se pokusím vše malinko uvést a zmínit pár myšlenek. Tyto Vás později povedou správným směrem a pomohou Vám později vše snáze pochopit.

Jak již napovídá název, tak tento text se bude zabývat tématem: mnemotechnická pomůcka. Těchto jistě všichni pár znáte. Například dokázali byste říci jaký je poloměr zeměkoule? Vyjmenovat římské číslice, nebo říci jak vypadá měsíc, který zrovna roste, nebo ubývá?

Povězte mi je možné, že si pamatujete poloměr zeměkoule, který je 6378Km?

Je to proto, že Vás tato informace v průběhu studia více upoutala? Váš profesor snad důrazněji trval, že toto prostě umět musíte? Nebo jste se tuto informaci učili důrazněji než obvod zeměkoule? Ne, ne a opět ne!

Jak již určitě víte, tak náš mozek si tuto informaci snáze zapamatoval, protože mu byla podána jinou formou. Pokud jste nikdy neslyšeli pomůcku k zapamatování si poloměru zeměkoule tak zní: “Šetři se osle!”, kde každá slabika je nápovědou daného čísla: še = 6, tři = 3, se = 7, os = 8.

Náš mozek lépe vnímá bláznivé příběhy a čím bláznivější jsou, tím déle Vás budou tyto příběhy pronásledovat. Proto se používá lépe mneotechnická pomůcka. 🙂

Přiznejte se, kdy jste naposledy slyšeli pomůcku „šetři se osle“? Většina z Vás nejspíše kolem základní školy. Tou dobou jste to možná neslyšeli ani tolikrát. A stejně si poloměr země pamatujete.

Pokročilé strategie učení o kterých bude tento seriál a o kterých přednáším na svých kurzech jsou nejen o rozvoji paměťových dovedností a rozvoji schopnosti mozku ukládat informace, ale také o uzpůsobení informací, aby je náš mozek dokonce bavilo ukládat.

Napadla Vás nějaká zajímavá mnemotechnická pomůcka? Budu rád, když pod tento článek vložíte do komentáře nějakou zajímavou kterou znáte a chcete se s námi o ni podělit. 🙂

Snad se formát tohoto článku líbil- v tomto rychlém duchu bych totiž později rád rozebíral právě i pokročilé metody k pamatování si jmen, kontaktů, adres, seznamů, jazyků, kalendářů a mnoho dalšího.

Pokud by se Vám tedy téma článků líbilo, tak mi to nezapomeňte zareagovat, ať vím, že má smysl tyto články vůbec psát. 🙂

V rámci školení si na začátku všichni stěžují na špatnou paměť a při ukázkách si pak každý zapamatuje seznam 20 náhodných slov v přesném pořadí a dokonce i 40ciferné číslo. Pokud tedy pro své zaměstnance hledáte zajímavý benefit, který by dokázal zvýšit i jejich pracovní výkony a pomohl jim i v osobním životě, tak je kurz tréninku paměťových dovedností jistě správnou volbou.

Paměťový seriál přináší:

Marek SÝKORA

lektor, konzultant, paměťový atlet

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle

Tel.: 702 070 007

Ičo: 752 599 58

____________________________________

Paměťová škola, s.r.o

Ičo: 060 225 37

____________________________________

www.pametovaskola.cz

www.facebook.com/pametovaskola 

mareksykora@pametovaskola.cz

Marek SÝKORA
paměťový atlet, lektor, kouč osobní produktivity

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Za svoji kariéru již překonal mnoho rekordů a přispěl do mnoha publikací, online článků, novinových článků i televizních pořadů.

Živě jste jej mohli vidět na fakultách, konferencích, soukromých kurzech i firemních akcích, středních školách i dětských táborech.

Knih se prodalo tisíce, účastníci kurzů již jdou také do tisíců a proškolené firmy do stovek :)

Miluju to a děkuji Vám všem, že to pro Vás stále mohu dělat :)