Back

Paměť a alkohol

Paměť a alkohol, vliv alkoholu na paměť
Paměť a alkohol, vliv alkoholu na paměť
Paměť a alkohol, vliv alkoholu na paměť

Paměť a alkohol, jaký má alkohol vliv na paměť?

Paměť a alkohol KRÁTKODOBĚ

Mozek si lépe pamatuje emotivněji plné zážitky. Víte co jste dělali na svatbě před x lety, ale co jste obědvali před dvěma týdny mozek nejspíše neuložil. No a alkohol snižuje aktuální schopnost mozku vstřebávat serotonin (hormon prožitků). Čím více pijete, tím méně si mozek uvědomuje, že právě děláte něco zajímavého.

*Opilý mozek si často myslí, že při prožívání jedná s nedostatečnou dávkou emocí, protože je znecitlivěný na serotonin. To je důvod proč opilý mozek situace často emocionálně příliš vyhrotí, aby jeho mozek cítil alespoň minimum emocí. My (jako neopilý člověk) pak tedy vidíme zcela vyhrocenou situaci, ale v mozku opilého člověka se tedy jedná o reakci přiměřenou a mnohdy dokonce nedostatečnou. A protože dotyčný necítí žádnou emoci, tak situaci nepovažuje za důležitou a tedy ji neuloží.

Paměť a alkohol DLOUHODOBĚ

Přemíra alkoholu z dlouhodobého hlediska zvyšuje produkci stresových hormonů, které doslova rozežírají náš hipokampus (centrum naší paměti) a ten pak ztrácí svou schopnost ukládat a vyvolávat vzpomínky. Proti stresu se náš mozek krátkodobě dokáže bránit BDNF proteinem jehož zvýšenou produkci si zajistíte mimo jiné i tělesnou námahou.

*Mozek se ale nedokáže bránit dlouhodobě a stres, pokud je ho moc, nakonec vždy vyhraje. Stres dokonce dokáže časem i „vypnout“ gen, který má na starosti produkci ochranného BDNF proteinu. Ale to už je na jiné povídání.

Pokud byste chtěli dva odstavce i na téma „paměť a stres“, nebo jiné téma ohledně paměti, tak mi to sem napište a pokud budu vědět, tak Vám to zase na dvou odstavcích rozepíšu své myšlenky z pohledu paměťového atleta a člověka co studoval nejen fyziologii ale i psychologii paměti. 🙂

Takový je tedy vliv alkoholu na paměť a děkuji za pozornost a krásný pátek.

Marek Sýkora za Paměťovou školu, s.r.o.

Více článků a další informace také na linkedin.

Marek SÝKORA
paměťový atlet, lektor, kouč osobní produktivity

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Za svoji kariéru již překonal mnoho rekordů a přispěl do mnoha publikací, online článků, novinových článků i televizních pořadů.

Živě jste jej mohli vidět na fakultách, konferencích, soukromých kurzech i firemních akcích, středních školách i dětských táborech.

Knih se prodalo tisíce, účastníci kurzů již jdou také do tisíců a proškolené firmy do stovek :)

Miluju to a děkuji Vám všem, že to pro Vás stále mohu dělat :)