Back

Stáří a paměť

stáří a paměť, jaký má vliv stáří na paměť

Stáří a paměť?

Jedním z nejčastějších dotazů, které dostávám na svých kurzech a seminářích je již tradičně: “Co stáří a paměť? Jaký má vliv na paměť stáří? Co mám dělat?” A  musím uznat, že je to férový dotaz!

A já se také vždy snažím férově odpovědět, protože každého z nás to jednou tato otázka napadne. A mám pro Vás velice dobrou zprávu, která Vás pravděpodobně dost vyvede z míry. Vliv stáří na paměť je až prapodivně malý! Jinými slovy stáří a paměť nejdou ruku v ruce, tak jak si lidé často myslí.

Patrně Vás nyní všechny napadá otázka typu “co to je za nesmysl?!?” I tohle je férová otázka a cítím povinnost Vám říci, co vlastně způsobuje zhoršení paměti a vůbec fungování mozku s přibývajícím věkem, tak se usaďte a “poslouchejte”. 🙂

Pokud máte zapnuté funkce předčítání textu na Vašem PC, tak si tento článek můžete snadno nechat přečíst. Pokud máte MacBook, tak označte text a zmáčkněte Alt+Esc, článek se Vám sám přečte.

Co tedy ovlivňuje náš mozek, když věk to není?

1) Aktivní způsob života

Největším strašákem správného fungování mozku je překvapivě důchod (ne důchodový věk!) Mozek je sval jako každý jiný a přestane se mu chtít pracovat přesně v moment, když jej přestanete potřebovat využívat. Během pracovního života jste stále nuceni přemýšlet, vymýšlet, pamatovat si a namáhání mozku je tak každodenním chlebem. Ale co v důchodu? Nic. Žádné problém, žádná námaha.

“Ale já luštím denně křížovky”. Dobrá námitka a dobrá práce. Ale máte pocit, že u toho musíte tolik přemýšlet? Stále opakující se stereotyp otázek není dostatečný.

Pokud tedy již došlo na téma stáří a paměť, tak zkuste nejen luštit křížovky, ale občas zkuste sudoku, občas si zkuste na papír napsat pár náhodných početních příkladů, občas si zkuste zuby vyčistit druhou rukou. Ano, čtete správně. Zkuste si dnes vyčistit zuby druhou rukou a uvidíte, jak moc budete muset zapojovat mozek. Jednoduše zkoušejte dostat Váš mozek mimo komfortní zónu a uvidíte, že se i zakrnělý mozek brzy probere.

2) Kvalitní jídlo

Náš mozek, pokaždé když se učí něco nového, tak vytváří nová neuronová spojení. Tato spojení jsou na začátku křehká a ne úplně spolehlivá. Pokud si učené věci občas připomenete, tak si mozek tato neuronová spojení postupně začne “vylepšovat”. Toto vylepšování se děje skrze Myelin, což je nažloutlá tukovitá látka, která se naváže na neuronová spojení a zapůsobí jejich zvýšenou funkčnost. Jídlo je v souvislosti stáří a paměť opravdu důležité.

A právě Myelin si tělo nedokáže naplno vytvářet, když nepřijímáte tuky. ZDRAVÉ TUKY! Semínka, oříšky, ryby a asi vůbec nejúžasnější je avokádo. Již dnes si ho běžte koupit a vytvořte si zvyk, že pondělí bude navěky Váš avokádový den!

3) Vyhrazený čas, který učení obětujete

“A to mi tedy řekněte, proč se mladý člověk naučí cizí jazyk rychleji než dospělý?” Další dobrý dotaz a děkuji Vám za něj. to je způsobeno prostým faktem, že ty děti a studenti jsou prostě každý den zavření na 8 hodin denně ve škole, kde je pořád něco učí. Pak přijdou domů a musí si dělat další úkoly. Večer je rodiče stejně ještě zaženou na chvíli se učit. Pro toho studenta je to obrovská část dne. A kolik času denně se učíte Vy? Stáří a paměť samozřejmě souvisí, ale čtěte dál.

Chápu, že dnes již nemůžete věnovat 10 hodin denně učení se něčemu novému. Máte práci, starosti, povinnosti a musíte se starat o rodinu. Student toto nemá a jeho jediná povinnost je učit se. Dospělý člověk se dokonce učí rychleji než ono dítě, protože vy již víte proč to děláte a jak k učivu přistupovat. Ale dítě na každou jednu hodinu Vašeho učení je ochotno obětovat deset hodin jeho učení. A tomu se nedá konkurovat. 🙂

4) Zdraví

Jediná věc, kterou nemáte plně ve svých rukou je zdraví. “Stáří a paměť” je často podobné otázce “stáří a zdraví”. Sportujte a jezte zdravě. Málo stresu a lásku! Nic z toho co jsem právě vyjmenoval Vám nemusí zaručit úspěch, ale je prokázáno, že je to lepší než nic, tak to dělejte! 🙂

Toto nejsou samozřejmě všechny vlivy k tématu stáří a paměť, ale dle mého jsou to ty nejzásadnější, které jsem jako paměťový atlet a lektor na téma trénink paměti chtěl zmínit.

Velice Vám děkuji, že jste dočetli až sem a budu se na Vás těšit u příštího článku.

Marek Sýkora, lektor, konzultant, paměťový atlet a autor knihy LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Paměťová škola, s.r.o.

Další články publikuji také na Facebooku.

Marek SÝKORA
paměťový atlet, lektor, kouč osobní produktivity

Autor knihy: LEPŠÍ PAMĚŤ snadno a rychle.

Za svoji kariéru již překonal mnoho rekordů a přispěl do mnoha publikací, online článků, novinových článků i televizních pořadů.

Živě jste jej mohli vidět na fakultách, konferencích, soukromých kurzech i firemních akcích, středních školách i dětských táborech.

Knih se prodalo tisíce, účastníci kurzů již jdou také do tisíců a proškolené firmy do stovek :)

Miluju to a děkuji Vám všem, že to pro Vás stále mohu dělat :)